Główna : błędy

Nr  Opis  Stan  Zgłaszający  Przypisany do  Dodano 
981  "Spadasz w dół!" przy spadaniu z Nibel bez latania. jak spadać to tylko w dół, w górę byłoby ciężko.  odrzucony   Miri    30.9.2005 11:30 




Komentarze:

Autor  Treść 
Lam 
30.9.2005 15:27 
Ale można spaść z konia, z dachu, z drabiny, z drzewa, z krzesła na ziemię. Ten komunikat ma ci pokazać, że spadasz do lokacji poniżej. Tu jeszcze sprawa jest oczywista - za chwilę zobaczysz opis kolejnego pomieszczenia. Mogę zmienić na samo "Spadasz!"

Ale jeśli przelatujesz z góry na dół, a ktoś sobie wisi w powietrzu, zobaczy: "Miri spada z góry.", i tuż po tym: "Miri spada w dół.". Mimo, że kierunek spadania w Lacu jest oczywisty (zawsze z góry w dół, choć w świecie urojonym można spokojnie spadać po skosie), musi istnieć jakieś rozróżnienie komunikatów wpadnięcia i wypadnięcia z obrębu miejsca, w którym znajduje się obserwator. Musi też wyraźnie sugerować, że jest to forma przemieszczania się między pomieszczeniami (Miri nadchodzi/odchodzi, nadpływa/odpływa, nadfruwa/odfruwa z góry/w dół, no to spada z góry/w dół).

Zresztą zerknijmy do słownika języka polskiego, na definicję słowa "spaść 1. opuścić się szybko z góry na dół; odrywając się od czegoś, tracąc równowagę, zlecieć z góry na dół; opaść w dół". Może nie ma przykładu "spaść w dół", ale już sama definicja mówi "opuścić na dół", "zlecieć na dół", "opaść w dół". No to szybko się upewniamy: "opaść 1. osunąć się z góry na dół". To oczywiste, że opaść można tylko w dół, a jednak słownik języka polskiego mówi, że "spaść" to "opaść w dół". Ten słownik już nas zawodził nie raz, ale jeśli im wolno tak pisać, to i nam!

Odrzucam argumentując tymi trzema sprawami:
1. jest wiele innych rodzajów spadania, więc pozwolę sobie na precyzowanie, że stąd w dół, albo z góry w to miejsce, aby było rozróżnienie między "nadlatywaniem" i "zlatywaniem", rozróżnienie, na którym nam zależy.
2. jest to zgodne z innymi komunikatami przemieszczania się, na czym nam zależy,
3. autorzy słownika języka polskiego PWN tak piszą, co nas w pełni usprawiedliwia. 




Główna : błędy